January 12th, 2015

Gainesville, Key Biscayne, Ocala, Pensacola Win USTA Florida League Titles

Adult Leagues Adult Tennis News

Escambia County (Roger Scott Tennis Center, Pensacola), South Miami-Dade County (Crandon Park, Key Biscayne), Marion County (Country Club of Ocala), and Alachua County (Jonesville Tennis Center, Gainesville) captured Florida state championship titles over the weekend at the USTA Florida Combo 18 & Over (5.5/7.5/9.5) League Tennis Championships, held Jan. 9-11, 2015 at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

One championship remains undetermined due to rain, as Broward County (Midtown Athletic Club, Weston) and South Miami-Dade County (Doral) will square off in the Combo 18 & Over Men’s 7.5 Division at a time to be determined.

Gainesville and Ocala each came within a match of capturing two titles as Gainesville finished second in the Men’s 5.5 Division, and Ocala was defeated in the Women’s 7.5 Division final.

Competing teams advanced to the sectional championships by winning local USTA League play. For Combo 18 & Over 5.5/7.5/9.5 division play, the combined NTRP (National Tennis Rating Program) ratings of each doubles team may not exceed the level in which they are competing, and the NTRP rating difference between members of an individual doubles pair may not exceed 0.5. For more information on NTRP levels go to www.usta.com/Adult-Tennis/USTA-League/Information/About_NTRP.

Division final results and champion rosters:

Combo 18 & Over Women’s 5.5 Division

Final: Escambia County (Roger Scott Tennis Center, Pensacola) d. Leon County (Forestmeadows Park and Athletic Center, Tallahassee) 2-1
Final Results:
No. 1 Doubles: Renee Howard/Melissa Heaney (Leon) d. Tricia Hafdahl/Anne Elidemir 4-6, 7-6, 1-0 (super-tiebreaker)
No. 2 Doubles: Erin Rhone/Sue Nast (Escambia) d. Tanya Sigrist/Gretchen Sunderman 7-6, 6-1
No. 3 Doubles: Yuri Stibolt/Elaine Garrett (Escambia) d. Chansamone Bryant/Deepti Deepti 3-6, 6-2, 1-0 (super-tiebreaker)
Pensacola Roster: Tricia Hafdahl, Anne Elidemir, Sue Nast, Donna Johnson, Erin Gliddon, Elaine Garrett, Yuri Stibolt, Kimberly Andrews, Erin Rhone, Jennifer Jackson

[row]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[/row]

Combo 18 & Over Women’s 7.5 Division

Final: South Miami-Dade County (Crandon Park, Key Biscayne) d. Marion County (Fort King Tennis Center, Ocala) 3-0
Final Results:
No. 1 Doubles: Isabella Ronchi/Marisabel Herrera (Miami) d. Christy Drawdy/Galien Dempsey 7-5, Ret.
No. 2 Doubles: Mariana deLima-Teixeira/Wendy Sosa (Miami) d. Amy Graham/Nicole Wigelsworth 4-6, 6-4, 1-0 (super-tiebreaker)
No. 3 Doubles: Kimberly O’Mahony/Haydee Pabon (Miami) d. Susie Anthony/Debby Watts 4-6, 6-4, 1-0 (super-tiebreaker)
Key Biscayne Roster: Wendy Sosa (captain), Mabel Vela, Rita Rojas, Isabella Ronchi, Sandra Ubillus, Siriporn Burke, Kimberly O’Mahony, Angela Rosenberg, Haydee Pabon, Marisabel Herrera, Mariana deLima-Teixeira, Rosanna Bermejo-Espaillat, Sandra Hayes, Pornpun Swangpun

[row]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[/row]

Combo 18 & Over Men’s 5.5 Division

Final: Marion County (Country Club of Ocala) finished ahead of Alachua County (Westside Park Tennis Center, Gainesville) 4-0 to 2-2 in round robin play
Ocala Roster: Carlos Ramirez (captain), Scott Kelley, Marc Rogers, Michael Garlisi, James Thomason, Seaborn Hunt, Michael Holloway, Parker Eiland, Mike Smith, Luis Carrascosa, David DeSantis, Roberto Putzeys, Phil Schuck, Howard Hitchcock, AJ Mendola

[row]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[/row]

Combo 18 & Over Men’s 7.5 Division

Final: Broward County (Midtown Athletic Club, Weston) vs. South Miami-Dade County (Doral)

[row]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[/row]

Combo 18 & Over Men’s 9.5 Division

Final: Alachua County (Jonesville Tennis Center Gainesville) finished ahead of Sarasota/Manatee counties (Longwood Athletic Club, Sarasota) in round robin play 3-0 to 2-2
Gainesville Roster: David Porter (captain), Daniel Dolsberry, Alan Williams, Bradley Smith, Frazier Springfield, Kevin Banes, Donny Reeder, Spencer Ong, Drew Bacha, Roy Cribb

[row]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[column md=”6″]

no images were found


[/column]
[/row]

More Photos  Find Out More About USTA Florida Leagues

For more event information click here.

Views and opinions expressed by others does not reflect the views and opinions of USTA Florida or affiliated companies. By posting your comments you agree to accept our terms of use.

Top