The 1950s Yearbooks

The 1960s Yearbooks

The 1970s Yearbooks

The 1980s Yearbooks

The 1990s Yearbooks

The 2000s Yearbooks

Adult Service Awards

This award recognizes a person, organization and/or event not directly involved with USTA Florida for successfully contributing to the growth and quality of tennis in Florida during the term of the current president.

History: The President’s Award was previously named the Outstanding Service Award. It was presented at the Annual Meeting from 1993 through 1997. In September 2003, the President’s Award was renamed the Edward A. Turville President’s Award in memory of our first President.


History of recipients

  • 1993 Barbara Braunstein (Ormond Beach), Mayor Frank Veltri (Plantation)
  • 1994 Earl “Butch” Buchholz, Jr. (Key Biscayne), Cliff Buchholz (Key Biscayne)
  • 1995 Tom James (St Petersburg)
  • 1997 Jimmy Evert (Fort Lauderdale)
  • 2002 Carey Smith (Daytona Beach)
  • 2003 Barbara Manzo (Fort Myers)
  • 2007 Eleanor Warmack (Tallahassee)
  • 2008 MaliVai Washington, (Jacksonville)
  • 2009 Polk County Tennis Association (Lakeland)

This award recognizes our members, players and non-members, whose contributions to USTA Florida and achievements for many years are worthy of the highest recognition in one of two categories: Administrative or Player. (Current USTA Florida Board members are not eligible)

Administrative Category: The candidate has an extensive list of contributions and accomplishments while residing in Florida and representing USTA Florida. These accomplishments were achieved in volunteer work at the local, state and/or national level.

Player Category: The candidate has an extensive list of playing accomplishments while residing in and representing Florida. These accomplishments were achieved in junior and/or adult tennis. They include a high level of accomplishments in any of the following areas:

  • High Florida Sectional Rankings
  • High USTA Rankings
  • Sectional Championships
  • National Championships
  • World Rankings
  • Representing Florida on Sectional Teams
  • Representing the USTA on National Teams
  • Representing the USTA in Davis Cup, Federation Cup and/or Olympics
  • Playing accomplishments in Grand Slam Events
  • Playing accomplishments in International Tournaments

History of recipients

  • 1981 – Chris Evert, Frank Froehling III, Doris Hart, Gardner Mulloy, Edward A. Turville, Clarence Varner
  • 1982 – J. Jervy Gantt, Edward Herr, Marian Wood Huey
  • 1983 – Betty Pratt, Jack Staton
  • 1984 – Jack Blair, Dr. Alfred Mills
  • 1985 – Brian Gottfried, Nancy Reed
  • 1986 – Frank D. O’Neal
  • 1987 – Donna Floyd Fales, John Van Ryn
  • 1988 – Jeannette Carroll
  • 1989 – Edward Rubinoff
  • 1990 – Kenneth Jacobson, Gail Stewart McWhorter, Dr. Howard Reese, Harry Waugh
  • 1991 – Jean Corvino, Harry Hoffman, Roger Pharr
  • 1992 – Helen Darress, Marian Green, Marvin Pfaender, Jr.
  • 1993 – Jay Berger, Eddie Dibbs, Betsy Nagelson, Wendy Overton
  • 1994 – Bobby Curtis, Margaret Newfield, Tom Garlough
  • 1996 – B.A. Grubbs
  • 1997 – JoAnne Russell
  • 1999 – Jim Courier, Mary Joe Fernandez, Kathy Rinaldi
  • 2001 – Stephanie DeFina, Laura Lou Kunnen, Ben McKown
  • 2002 – Jean Mills
  • 2004 – Dave Beerman, David Hall, Joaquim Rasgado, Rollie Shea
  • 2006 – Nancy Morgan
  • 2007 – Trish Faulkner, Sam Vuille
  • 2008 – Bruce Boiko
  • 2009 – Jim Vuille
  • 2010 – Don Cleveland
  • 2011 – Tommy Ho
  • 2012 – JoAnn Zirpoli
  • 2013 – Ivan Baron, Mary Pierce, Blaine Willenborg
  • 2014 – Donn Davis, Celia Rehm
  • 2015 – Maria Cercone
  • 2018 – Nick Bollettieri, Bob Pfaender

This award recognizes a person who, through his/her efforts, willingness, cooperation, and participation, is most deserving of the respect and honor of all volunteers. Over time their contributions to amateur tennis in Florida, either in play or organizational work, have made a significant impact. (Previous winners are not eligible)

History: This award, given from the beginning of Florida Lawn Tennis Association, was originally named the J.E. “Doc” Webb Award, after the Florida Entrepreneur extraordinaire and tennis enthusiast from St. Petersburg. He played weekly at Bartlett Park and attained a 1955 USTA Florida Senior Doubles Ranking #4 with partner Jack Staton. The trophy housed at the USTA Florida office is inscribed with his name.


History of recipients

  • 1949 – Marion Wood Huey (Miami Beach), Lafayette Golden (Gainesville)
  • 1952 – Catharine Sample (Coral Gables), Gardner Mulloy (Miami)
  • 1953 – Frances Shaffer (St. Petersburg), Edward Turville (St. Petersburg)
  • 1955 – Doris Hart (Miami Beach), William C. Luffler (Coral Gables)
  • 1956 – Shirley Fry (St. Petersburg), Edward Turville (St. Petersburg)
  • 1957 – Karol Fageros (Miami Beach), Mike Green (Miami)
  • 1958 – Gail Stewart McWhorter (Daytona Beach), Robert Travis (Jacksonville)
  • 1959 – Marion Wood Huey (Miami Beach), J. Jervey Gantt, Jr. (Ocala)
  • 1960 – Catharine Sample (Coral Gables), Gordon C. Gilbart (St. Petersburg)
  • 1961 – Jeannette Carroll (Jacksonville Beach), Jack Staton (St. Petersburg)
  • 1962 – Marion Wood Huey (Miami Beach), Paul Josephs (Miami Beach)
  • 1963 – Jeannette Carroll (Jacksonville Beach), Edward Devereux (Ponte Vedra Beach)
  • 1965 – Jeannette Carroll (Jacksonville Beach), Nick Galos (Hialeah)
  • 1966 – Katherine Groslimond (Daytona Beach), Dr. Alfred Mills (Miami)
  • 1967 – Betty Pratt (Maitland), Denver Aleshire (Cocoa Beach)
  • 1968 – Stephanie DeFina (Hollywood), Gardner Mulloy (Coral Gables)
  • 1969 – Clarence Varner (Orlando)
  • 1970 – Doris Hart (Miami Beach), Jack Blair (Miami Shores)
  • 1971 – Edna Doeg (St. Petersburg), Denton Johnson (Eatonville)
  • 1972 – Barbara Cooper (Winter Park), Frank D. O’Neal (Miami Shores)
  • 1973 – Emma Spencer (Sanford), Dr. Howard Reese (St. Petersburg)
  • 1974 – Kaye O’Neal (Miami Shores), Frank E. Dame (Winter Park)
  • 1975 – Marian Green (Orlando), Joe Gandolfo (Lakeland)
  • 1976 – Helen Darress (Biscayne Park), Joe Gandolfo (Lakeland)
  • 1977 – Chris Evert (Fort Lauderdale), Tom Garlough (Pompano Beach)
  • 1978 – M.K. Thompson (Vero Beach), James A. McLain (Miami)
  • 1979 – Betty Rodgers (Tampa), General Tom Lang (Winter Park)
  • 1980 – Martha Post (Lakeland), Bobby Curtis (Miami)
  • 1981 – Dora Castorri (Fort Lauderdale), Harry Waugh (Tallahassee)
  • 1982 – Jean Mills (Delray Beach), Frank “Mike” O’Neal (Miami)
  • 1983 – Margaret Newfield (Surfside), B.A. Grubbs (Jacksonville)
  • 1984 – Sue DeLong (St. Petersburg), Dr. David Hall (Gainesville)
  • 1985 – Jean Wilkes (Ormond Beach), Joe Rasgado (Cooper City)
  • 1986 – Diane Stern (Miami), Rollie Shea (Bradenton)
  • 1987 – Doris Downey (West Palm Beach), Dr. Alfred P. Mills (Miami)
  • 1988 – Carole Miskew (West Palm Beach), Doug Booth (Pensacola)
  • 1989 – Emily Waugh (Tallahassee)
  • 1990 – Jim Fitzpatrick (Lakeland)
  • 1991 – W.W. “Bo” Willaford (Miami Shores)
  • 1992 – Jan Enos (Winter Park), Bob Alexander (Boynton Beach)
  • 1993 – Nancy Morgan (Clearwater), Scott Harrison (Pensacola)
  • 1994 – Maria Cercone (Seminole), Hank Jungle (Fort Myers)
  • 1995 – Mary Frances Giltz (Pompano Beach), Matt Krajewski (Ormond Beach)
  • 1996 – Dawn Stevens (Rockledge), Robert Hollis (Lakeland)
  • 1997 – Nancy Reed (Winter Park), Jake Renfroe, III (Pensacola)
  • 1998 – Margie Cooper (Palm Beach), Dave Beerman (Lakeland)
  • 1999 – Carol Anderson (Jacksonville), Carl Weathington (Tallahassee)
  • 2000 – JoAnn Zirpoli (Niceville), Bruce Boiko (Miami)
  • 2001 – Celia Rehm (Jacksonville), Lowell Coffman (Davie)
  • 2002 – Paddi Valentine (Ormond Beach), Don Cleveland (Delray Beach)
  • 2003 – BJ Hodge (Gainesville), Kiko Castillo (Fort Myers)
  • 2004 – Nancy Rasgado (Cooper City), Joe Tartaglino (Deland)
  • 2005 – Nancy Horowitz (Pembroke Pines), Rick Pardon (Miami)
  • 2006 – Sandi Pardon (Miami), Bob Pfaender (St. Cloud)
  • 2007 – Irene Tharin (Palm Harbor), Chuck Collier (Mulberry)
  • 2008 – Christine Shurtleff (Gainesville), Larry Jaben (Jacksonville)
  • 2009 – Cindy Harkins (Longwood), Art Russo (Sun City Center)
  • 2010 – Linda Kleitch (Naples), Gary Heatwole (Ormond Beach)
  • 2011 – Marilyn Bollo (Cocoa Beach), Donn Davis (Punta Gorda)
  • 2012 – Terri Florio (Jacksonville Beach), Phil Girardi (Treasure Island)
  • 2013 – Judy Foster (Clearwater), Malivai Washington (Ponte Vedra Beach)
  • 2014 – Sherry Beckman (Palm Beach Gardens)
  • 2015 – Susan Allshouse (Boynton Beach), Dave Brown (Port Orange)
  • 2016 – Mark Taylor (Safety Harbor)
  • 2018 – Carol Clay (Fort Lauderdale)

This award recognizes a USTA Florida volunteer most deserving for his/her contributions to tennis in Florida impacting more than the local community. This person demonstrates leadership skills, shows devotion to the game, and serves as an inspiration to others.* 

*Note: Current USTA Florida Board members are not eligible.


History of recipients

  • 1992 Lyle Shearer, Daytona Beach
  • 1993 Lowell Coffman, Plantation
  • 1994 JoAnn Zirpoli, Niceville
  • 1995 Lauren Marr, Safety Harbor
  • 1996 Bob Gallagher, Indialantic
  • 1997 Brad Patterson (West Palm Beach), Linda Frazier (Tallahassee)
  • 1998 B.J. Hodge, Gainesville
  • Paddi Valentine, Daytona Beach
  • 1999 Tina Dale, Delray Beach
  • 2000 Kiko Castillo, Fort Myers
  • 2001 Ralph Duckett, Palm Beach Gardens
  • 2002 Hugh Waters, Ormond Beach
  • 2003 Nancy Horowitz, Pembroke Pines
  • 2004 Larry Jaben, Jacksonville
  • 2005 Lyn Abbot, Venice
  • 2006 Marilyn Bollo, Cocoa Beach
  • 2007 Barbara Wong, Melbourne
  • 2008 Judy Foster, Clearwater
  • 2009 Phil Girardi, St Petersburg
  • 2010 Carol Clay, Fort Lauderdale
  • 2011 Susie Rahimitabar, Orlando
  • 2012 Lyn Bruner, Fort Myers
  • 2013 Amber Hill, Naples
  • 2014 Scott Colebourne, Fernandina Beach
  • 2015 Terry Thrash, Pensacola
  • 2016 Lynn Ford (Orange City), Kevin Johnson (Doral)
  • 2018 Melody Johnson, Winter Haven

This award recognizes a family who has contributed the most by promoting tennis in Florida at all levels of participation.

  • Each family member must be a member of the USTA.
  • All family members should participate either as players or volunteers in at least one or all levels of the USTA in some or all of the following:
    • Fostering tennis in one or more age divisions
    • Conducting tournaments
    • Developing and/or sustaining junior and/or adult programs
    • Holding office(s) at any level of the USTA
    • Volunteer coaching
    • Competing in tennis
    • Enriching the game of tennis in other related activities
  • Families previously nominated may be re-submitted.

History of recipients

  • 1966 Barbara & Jack Cooper Family
  • 1970 James Evert Family
  • 1971 James Vuille Family
  • 1972 Fred Fleming Family
  • 1973 Dr. Reilley Family
  • 1974 Frank Bondurant Family
  • 1975 Dr. Alfred P. Mills Family
  • 1976 Manny Winitsky Family
  • 1977 James Pressley Family
  • 1978 Frank D. O’Neal Family
  • 1979 Dr. Rinaldi Family
  • 1980 Quentin Green Family
  • 1981 Eugene Short Family
  • 1982 Herman Newfield Family
  • 1983 William A. Enos Family
  • 1984 Frank Froehling Family
  • 1985 Ed Devereux Family
  • 1986 Harry M. Waugh Family
  • 1988 Steve Stern Family
  • 1990 Edward Turville Family
  • 1991 Charles Gusky Family
  • 1992 Bill Mauck Family
  • 1993 Don Cleveland Family
  • 1994 Carl Weathington Family
  • 1995 Clark Hodge Family
  • 1996 Bruce Boiko Family
  • 1997 Al Varoski Family
  • 1998 Joe Rasgado Family
  • 1999 Hugh Waters & Paddi Valentine Family
  • 2000 Rick Pardon Family
  • 2001 Bob Tharin Family
  • 2002 Barry Cercone Family
  • 2004 Paul Puleo Family
  • 2005 Leo Vorwerk Family
  • 2006 Gene Gandy Family
  • 2007 Don Cleveland Family
  • 2008 Andy Gladstone Family
  • 2009 Ross Dubins Family
  • 2010 Karin & Scott DeCoste Family
  • 2011 Ann & Dave Brown Family
  • 2012 Joe D’Aleo Family
  • 2015 Tim Pleasant Family
  • 2016 Patrick Kangwa Family
  • 2018 Nga Duong Family

Community Tennis Awards

This award recognizes a person, who may or may not be a volunteer for USTA Florida. Their contributions result in the promotion and/or development of tennis in their community and/or throughout Florida.


History of recipients

  • 2014 Lance Martin (Lakewood Ranch)
  • 2015 Bob Cooper (Plantation), Sue Taylor (Boca Raton)
  • 2017 Rita Dotson (Pensacola), Rob Isosaari (Pensacola)

This award is presented to a community tennis advocate who has made generous contributions that have resulted in the growth of tennis in their local community.


History of recipients

  • 2003 Mike Carroll, Tennis Foundation of St. Petersburg
  • 2004 Judith Foster, Suncoast Tennis Foundation (Dunedin), Bob Jones, First Coast Tennis Foundation (Jacksonville)
  • 2005 Helen Ciesla (Jacksonville), Martie Healy (Gainesville)
  • 2006 Susan Allshouse (Delray Beach), Louise & John Downey (Spring Hill)
  • 2007 Harriett Bohannon, Fort Myers
  • 2008 Becky Grothendieck, Spring Hill
  • 2009 Anne Koterba, Newberry
  • 2010 Susie DeMille (Amelia Island), Liz Kawecki (Amelia Island)
  • 2011 Deb Anderson, Clermont
  • 2012 Susan Allshouse, Boynton Beach
  • 2013 Michelle Maharaj, Fernandina Beach
  • 2014 Ebony Evans-Molock, Ocala
  • 2015 Conrad Cowan, Orlando

This award recognizes a person most deserving who, through his/her volunteer efforts, willingness, cooperation, and participation, works to provide tennis for youth in Florida. Their contributions demonstrate organization and leadership skills, show devotion to the game, and serve as an inspiration to others resulting in the growth and development of youth tennis.

This award includes nominees from the following programs and/or any combination:

  • Adaptive Tennis
  • School Tennis
  • Adult Beginner
  • Tournament Director
  • Adult Social Play
  • USTA League Tennis
  • Cardio Tennis
  • Wheelchair
  • Junior Coach
  • Youth Progression/Net Generation
  • Junior Team Tennis

History of recipients

  • 2016
    • Christina Hill, New Port Richey – Recreation
    • Scott Williams, Boca Raton – Competitive
    • Arthur (Dick) Richards, Rotonda West – Adult
  • 2018
    • Leroy Pettis & Kara Borromeo, Palmetto Bay – Recreation
    • Louvenia (Lou) Armstrong, Fort Lauderdale – Adult

This award is presented to a person most deserving whom through his/her efforts, willingness, cooperation, and participation worked for the betterment and furtherance of Junior Team Tennis in Florida.


History of recipients

  • 1990 Harrell Thomas (Jacksonville), Tricia Rutledge (Tarpon Springs)
  • 1991 Ted MacBeth, Vero Beach
  • 1992 Debbie Hobbs (Clearwater), Lisa Gladysz (Clearwater), Paige Schraibman (Clearwater)
  • 1993 Carol Hart, Lake County
  • 1994 Nancy Morgan, Clearwater
  • 1995 Tracey Florio, Titusville
  • 1996 Robert Hollis, Lakeland
  • 1997 Celia Rehm, Jacksonville
  • 1998 Lolita English, Sarasota
  • 1999 Kathy Campbell (Melbourne), Linda Finkbeiner (Cape Coral)
  • 2000 Gregory “Spike” Gonzales, Naples
  • 2001 Nicola Dilley (Orange Park), Jean Wilkes (Holly Hill)
  • 2002 Bob Nelson (Cape Coral), Sam Vuille (St. Petersburg)
  • 2003 Susan Bradshaw (Palm City), Jason Guerra (Tampa), Rob Mayewski (Tallahassee)
  • 2004 Diana Gardner, Jacksonville Beach
  • 2005 Rita Gladstone, Port Orange
  • 2006 Louise & John Downey (Spring Hill), Diana Gardner (Jacksonville Beach)
  • 2007 Christine Ducey, Orlando
  • 2008 Gerri Braxton, Miramar
  • 2009 Cyndi Johnston, Miami
  • 2010 Linda Green, Gainesville
  • 2011 Anita Klingenberg, Longwood
  • 2012 Diana Gardner, Jacksonville Beach
  • 2014 Kara Borromeo, Miami
  • 2015 Tara Dominguez, Pensacola

This award recognizes a promoter or communicator covering Florida tennis activities, news, or insights for excellence in informing and raising awareness with the general public about tennis in Florida. (Not limited to professional journalists, Florida-based persons or organizations.)

This award includes any nominee using various print or electronic media such as newspapers, magazines, radio, television, online video broadcasts, podcasts and/or blogs.*

History: From 1976 through 1980, this award was named the “Barnett Award for Excellence in Tennis Writing”.  From 1995 through 2007, this award was named the Jim Martz Media Award.

*Note: Not limited to professional journalists, Florida-based persons or organizations.


History of recipients

  • 1976 Greg Allen Gordon, Tampa Tribune
  • 1977 James K. Sarni, Ft. Lauderdale News
  • 1978 Judy Moore, Jacksonville Journal
  • 1979 Peggy Gossett, Palm Beach Post
  • 1980 Jim Martz, Miami Herald
  • 1995 Herb Branham, Tampa Tribune
  • 1996 Scott Colton, Sunrise
  • 1997 Nancy Morgan, Clearwater
  • 1998 Meri-Jo Borzilleri, Miami
  • 1999 Tom Rife, Naples Daily News
  • 2000 Linda Frazier, Tallahassee Democrat
  • 2001 Dave Kozlowski, Sarasota
  • 2002 Dick Evans, Daytona Beach
  • 2003 Terry Brown, Topspin Tennis News, Jacksonville
  • 2004 Carol Wolff, Naples
  • 2005 Lisa Coffey, Lakeland
  • 2006 Jodie Wagner, West Palm Beach
  • 2007 Phil Secada, Hialeah
  • 2008 T.A. Niles, Fort Myers
  • 2009 Laura Toth, Vero Beach
  • 2010 Robyn George, Fort Myers
  • 2011 Noel Charette, Bradenton
  • 2012 Barbara Eisner Bayer, Hillsboro Beach
  • 2015 Cary Bayer, Hillsboro Beach
  • 2016 Mike Baugh, Clearwater

This award recognizes a current USTA Florida Member Organization that best exemplifies service to the community, service to its members through junior and adult programs, and service to the game of tennis.

Service to the Community

  • Community Involvement
  • Charity Support
  • Support of High School Tennis
  • Tennis on Campus
  • Diversity and Inclusion

Service to its Members – Junior/Adult/Senior Programs

  • Support of Leagues
  • Support of Team Tennis
  • Support of NJTL
  • Support of Ten And Under Tennis Programs
  • Quality of Facilities
  • Member Amenities

Service to the Game of Tennis

  • Support of the USTA Mission
  • Player Development
  • Tournaments

History of recipients

  • 1980 City of Hialeah Recreation Department, Hialeah
  • 1981 Welleby Racquet Club, Sunrise
  • 1982 Sawgrass Racquet Club, Ponte Vedra Beach
  • 1983 Grenelefe Golf and Tennis Resort, Grenlefe
  • 1984 Laver’s International Tennis Resort, Delray Beach
  • 1985 Bollettieri Tennis Academy, Bradenton
  • 1987 Polo Club at Boca Raton, Boca Raton
  • 1989 Polk County Tennis Association, Lakeland
  • 1990 Pensacola Junior Tennis Association, Pensacola
  • 1991 Tallahassee Tennis Association, Tallahassee
  • 1992 Palm Coast Players Club, Palm Coast
  • 1993 Greater Miami Tennis Patrons, Miami
  • 1994 Delray Beach Tennis Patrons, Delray Beach
  • 1995 Bluewater Bay Tennis Center, Niceville
  • 1996 Frank Veltri Tennis Center, Plantation Central Park, Plantation
  • 1997 BallenIsles Country Club, Palm Beach Gardens
  • 1998 Royal Racquet Club, Clearwater
  • 1999 Tennis Club of Palm Beach, West Palm Beach
  • 2000 Landings Yacht, Golf & Tennis Club, Fort Myers & The Landings Tennis Association, Fort Myers
  • 2001 USPTA Florida Division, Orlando
  • 2002 Tennis Foundation of St Petersburg, St. Petersburg
  • 2003 BallenIsles Country Club, Palm Beach Gardens
  • 2004 Beerman Family Tennis Center, Lakeland
  • 2005 First Coast Tennis Foundation, Jacksonville
  • 2006 Crandon Park Tennis Center, Key Biscayne
  • 2007 Roger Scott Tennis Center, Pensacola
  • 2008 Boca Pointe Country Club, Boca Raton
  • 2009 Seminole County Leisure Services, Seminole County
  • 2010 Jonesville Tennis Center, Gainesville
  • 2011 City of Coral Gables Parks & Rec Dept., Coral Gables
  • 2012 Kiwi Tennis Club, Indian Harbour Beach
  • 2013 Friends of Miami Tennis, Miami
  • 2014 City of Boca Raton, Boca Raton
  • 2015 Roger Scott Tennis Center, Pensacola
  • 2016 Gainesville Tennis Association, Gainesville
  • 2018 City of Palm Beach Gardens Tennis Center, Palm Beach Gardens

This award is presented to the Chapter or Program Leader who has demonstrated a high degree of organizational ability and success in serving the junior players in the area. Also considered should be the quality of on court programs, management structure, interaction with Parks and Recreation Departments, and involvement with the tennis community. 


History of recipients

  • 1992 Donna Clouse, Valrico
  • 1993 Barbara Wood, Fort Walton Beach
  • Kathy Wagner, Neptune Beach
  • 1994 Claude Sturm, Cape Coral
  • 1995 Loretta Strickland, Fort Myers
  • 1996 B.J. Hodge, Gainesville
  • 1997 Linda Lieberman, Delray Beach
  • 1998 Connie Kormanyos, Marco Island
  • 2000 Terri Florio, Ponte Vedra
  • 2001 Johnny Van Sessions, Ponte Vedra
  • 2002 Tina McCall-Waters, Orlando
  • 2003 Betty Henderson, North Fort Myers
  • 2004 Joe Smith, St. Petersburg
  • 2005 Terri Florio, Jacksonville
  • 2009 Elizabeth Bewley, Royal Palm Beach
  • 2010 Katie Kreichelt, Jacksonville
  • 2011 Jackie Keller, St. Petersburg

This award recognizes an individual or organization (may include NJTL leaders and/or chapters) that has championed the cause for diversity both on and off the tennis court. Through hard work, persistence, and unwavering dedication, the nominee has succeeded in providing outreach and expanded the image of tennis to any diverse population. Other considerations are demonstrating a high degree of organizational ability, success in serving all players in the area, quality off and on court programs, management structure, interaction with Parks and Recreation Departments, and involvement with the tennis community.


History of recipients

  • 2006 Helping Hands Tennis Program, Miami
  • 2007 Bobby Curtis, Miami
  • 2008 Jason Freed, Miami
  • 2009 Adam Leavitt, Longwood
  • 2010 Hebni Nutrition Consultants, Orlando
  • 2011 Rodney Harmon, Miramar
  • 2012 Karen Vogter, Tallahassee
  • 2013 Gustavo Granitto, Weston
  • 2015 Gloria Rosas, Fellsmere
  • 2016 Tennis for FUN, Brandon
  • 2018 Lisa Pugliese, Palm Beach Gardens

This award is presented to a person who, through his/her efforts, willingness, cooperation and participation, worked for the betterment and furtherance of the USTA School Tennis program in Florida.


History of recipients

  • 1987 Barbara Braunstein, Ormond Beach
  • 1989 Audrey Sinclair, Satellite Beach
  • 1990 Matt Krajewski, Ormond Beach
  • 1991 Dawn and Harold Stevens, Rockledge
  • 1992 Ed Torroni, Naples
  • 1993 Claude Sturm, Cape Coral
  • 1994 Irene Tharin (Palm Harbor), Wes Towner (Sarasota)
  • 1995 Howard Chodak, Margate
  • 1996 Andy Bacha, Jr., Port Orange
  • 1997 Julie Banks, Miami
  • 1998 Lolita English (Sarasota), Kelly Townsend (Naples)
  • 1999 Marilyn Bollo, Cocoa Beach
  • 2000 Irene Tharin, Palm Harbor
  • 2001 Susan Winship, Dunedin
  • 2002 Andy Bacha, Port Orange
  • 2003 Richard Seman, Shalimar
  • 2004 Susan Allshouse, Delray Beach
  • Nancy Kirsten-Barnes, Tarpon Springs
  • 2005 Stacey Fabrizio, Palm Coast
  • 2006 Susan Scarboro, Tallahassee
  • 2007 Susan Ricke, Miami
  • 2008 Don Knitt, Winter Haven
  • 2009 Mary Lane, Sanford
  • 2010 Jane T. Fountain, Deland
  • 2011 Debbie Maronic & Steve Vanoer, Tampa
  • 2012 Denise Griffo & Eric Stern, Palm Beach
  • 2013 Judy Winch, Daytona Beach
  • 2014 Kathryn Acierno, Flagler Beach
  • 2015 Janet Raney, Deland

An individual, corporation, association, or organization that has exhibited a SPIRIT of extraordinary GENEROSITY towards the mission of USTA Florida. This GENEROSITY may be defined in time, accomplishments, skills, resources (financial and/or in kind), efforts and/or all of the above.


History of recipients

  • 2008 Rick Warman, Papa John’s Pizza, Miami-Dade County
  • 2012 Steve Feig, North Miami

This award is presented to a person(s) most deserving who recognizes the importance of TAUT, and it’s a promoter of this initiative. This may include some or all of the following elements.

  • Demonstrates a commitment to the TAUT concept
  • Advocates the TAUT format
  • Recognizes the importance of the new ROGY Tennis Events and Tournaments
  • Provides opportunities for recreational play rewarding frequency of play instead of winning and losing
  • Pursues educational and training opportunities available through the USTA Recreational Coaching Program and USPTA and PTR Workshops
  • Assists local schools by introducing and providing tennis to PE students and/or After School Programs
  • Takes advantage of permanent blended lines and dedicated facilities where possible
  • Provides affordable clinics and/or lessons to the youth in their community and makes an effort to provide a parent orientation.
  • Promotes Festivals, Play Days, and Kids Tennis Clubs
  • Provides affordable opportunities for children to play tennis for the first time and increases parent awareness and involvement in TAUT

History of recipients

  • 2013 Rita Dotson, Pensacola
  • 2014 Mary McCoy, Daytona Beach
  • 2015 Evelyn Baumner, Delray Beach

Recipient demonstrates significant contributions to the USTA TOC program on their respective campus. Extra consideration will be given to those applicants who:

  • Increase participation numbers and/or quality of their TOC program
  • Mentored younger participants for future leadership positions in their TOC program/college club tennis team
  • Mentored TOC leaders at other colleges or universities
  • Utilized creative marketing and/or fundraising strategies
  • Utilized creative on-court programing
  • Started or upgraded a large TOC event (i.e. club tennis tournament) and/or a TOC league or series
  • Organized and/or promoted social activities for TOC participants (tennis related or other)
  • Developed outreach efforts linking their TOC program to the community (tennis related or other)
  • Embraced diversity, wheelchair tennis, and/or adaptive tennis
  • Worked collectively with the Varsity Tennis Team(s) to improve visibility of tennis on their respective campus.
  • Worked closely with the USTA Florida TOC Coordinator to promote the TOC program throughout Florida.
  • Maintained a dynamic and up to date college club tennis team website.

History of recipients

  • 2003 Lindsay Irwin, Gainesville
  • 2004 Brent Boostrom, Orlando
  • 2005 Chelsea Duchene, Bradenton
  • 2006 Brent Boostrom, Orlando
  • 2008 Scott Weinreb, Miami
  • 2009 Luis Duco, Orlando
  • 2010 Tim Giaccione, Orlando
  • 2012 Andrew Schuyler, Gulfport
  • 2014 Adam Decker, Chipley
  • 2015 Samantha Roy, Tallahassee

Competitive Tennis Awards

This award is presented to a USTA Florida ranked junior player considered to have had the most outstanding full season performance in local, state, and national events and who most nearly approaches ideal sportsmanship, conduct and character. Representing USTA Florida in team events may be considered.* 

History: In 1976, then FTA President Tom Garlough suggested creating an award in memory of Albert Carrington Balink due to his devotion in promoting junior tennis. Mr. Balink emigrated from the Netherlands and settled in Pensacola via Pound Ridge, NY and Ft. Lauderdale. He and his family were the founders of the Pensacola Racquet Club creating a “tennis boom” in the Florida Panhandle. By sponsoring international junior player participation, he enhanced the quality of tennis events throughout Florida and the US.

*Note: Past recipients are eligible.


History of recipients

  • 1976 Zenda Liess
  • 1977 Van Winitsky
  • 1978 Scott Bondurant
  • 1979 Kathy Rinaldi
  • 1980 Bonnie Gadusek
  • 1981 Penny Barg
  • 1982 John Ross
  • 1983 Dabney Langhorne
  • 1984 Francisci Montana
  • 1984 Mary Jo Fernandez
  • 1985 Thomas Ho
  • 1986 Shaun Stafford
  • 1987 Thomas Ho
  • 1988 Vincent Spadea
  • 1989 David Witt
  • 1990 Ivan Baron
  • 1991 Chris Pressley
  • 1992 Brian Dunn
  • 1993 Stephanie Nickitas
  • 1994 Jessica Lehnhoff
  • 1995 Rodolfo Rake
  • 1997 Ytai Abougzir
  • 1998 Robert Kowalczk
  • 1999 Mardy Fish
  • 2000 Andy Roddick
  • 2001 Todd Widom
  • 2002 Ryler De Heart, Krysty Marcio
  • 2003 Audra Cohen
  • 2004 Jennifer Stevens
  • 2005 Alex Clayton
  • 2006 Brennan Boyajian
  • 2007 Lauren Embree, Allie Will
  • 2008 Alexandra Cercone
  • 2009 Gonzales Austin
  • 2011 Alex Del Corral
  • 2012 Katerina Stewart
  • 2013 Chase Perez Blanco
  • 2014 Katerina Stewart
  • 2015 Victoria Emma
  • 2016 Adam Ambrozy
  • 2018 Alana Wolfberg
  • Logan Zapp

This award recognizes the Florida male ranked player considered to have had the most outstanding full season performance including, character, sportsmanship, and tennis ability. The award is based on sectional and national ranking history and involvement in adult competitive tennis.


History of recipients

  • 1971 Chris Evert
  • 1972 Chris Evert
  • 1973 Wendy Overton
  • 1974 Betsy Nagelson
  • 1977 Jo Anne Russel
  • 1978 Nancy Reed
  • 1979 Judy Alvarez
  • 1980 Astrid Suurbeck
  • 1981 Bonnie Gadusek
  • 1982 Jean Corvino
  • 1983 Betty Pratt
  • 1984 Vicki Beggs
  • 1985 Wilma Camera
  • 1986 Betty Wachob
  • 1987 Christine Eddy
  • 1989 Tish Rowe
  • 1990 Cynthia Bruce
  • 1991 Kerry Young
  • 1992 Carole Goya
  • 1993 Robin Keener
  • 1994 Carol Clay
  • 1995 Kathy Keating
  • 1996 Inge Lutz
  • 1997 Trish Faulkner
  • 1998 Cindy LePrevost
  • 1999 Kasey Gladding
  • 2000 Louise Russ
  • 2001 Stacey Williams
  • 2002 Trish Faulkner
  • 2003 Trish Riddell
  • 2004 Carol Clay
  • 2005 Louise Russ
  • 2006 Myke Bodisch
  • 2007 Betty Wachob
  • 2008 Nancy Reed
  • 2009 Vesna McKenna
  • 2010 Kerry Young
  • 2011 Donna Fales
  • 2012 Mary Ginnard
  • 2013 Mary Dailey
  • 2014 Susan Boyer
  • 2015 Doris Jane Lutz

This award recognizes the Florida male ranked player considered to have had the most outstanding full season performance including, character, sportsmanship, and tennis ability. The award is based on sectional and national ranking history and involvement in adult competitive tennis.


History of recipients

  • 1975 Arthur Ashe
  • 1976 Eddie Dibbs
  • 1977 Brian Gottfried
  • 1978 Andy McCurry
  • 1979 Harry Hoffman
  • 1980 Roger Pharr
  • 1981 Joaquim Rasgado, Jr.
  • 1982 Gunther Eichhorn
  • 1983 Roy Sprenglemeyer
  • 1984 Fred Robinson
  • 1985 Jay Berger
  • Robert Seguso
  • 1986 Richard Trapp
  • 1987 Ken Wagstaff
  • 1988 Fred Farzanegan
  • 1989 Gewan Maharaj
  • 1990 Lewis Hester
  • 1991 John Saffer
  • 1992 Nathan Smith
  • 1993 Chris Meyer
  • 1994 Jeff Davis
  • 1995 Andres Molina
  • 1996 Bill Tully
  • 1997 Frank Froehling, III
  • 1998 James Pressly
  • 1999 Scott Espenship
  • 2000 Emil Johnson
  • 2001 Bruce Kurtz
  • 2002 Bob Meyerdierks
  • 2003 Clem Hopp
  • 2004 Jeff Davis
  • 2005 King Van Nostrand
  • 2006 Joseph Bachmann
  • 2007 Larry Turville
  • 2008 Olivier Lorin
  • 2009 Rudy Hernando
  • 2010 Reinaldo Valor
  • 2011 Mario Tabares
  • 2012 Fred Drilling
  • 2013 Mario Tabares
  • 2015 Frank Vermeer
  • 2016 Salim Benbadis
  • 2018 Mark Vines

This award recognizes a Florida junior or adult wheelchair player considered to have had an outstanding season including, character, sportsmanship, and tennis ability. The award is based on any of the following:

  • Sectional/National ranking
  • Involvement in adult or junior competitive tennis
  • League tennis
  • Recreational tennis

History of recipients

  • 2001 Marc McLean
  • 2002 Mark Crawford
  • 2003 David Mayo, Jr.
  • 2004 Jan Proctor
  • 2005 Fernando Dibujes
  • 2006 John Becker
  • 2007 D.W. Green
  • 2008 José Gomez
  • 2009 Johnny Johnston
  • 2010 Jeffrey Rush
  • 2011 Marc McLean
  • 2013 Stu Contant
  • 2014 David Mayo, Jr.
  • 2015 David Harrison (Adult), Chris Herman (Junior)
  • 2018 Chris Herman

This award recognizes a junior tennis player throughout the state who has overcome a physical impairment or injury and continues to compete to the best of his/her ability. In addition, he/she exhibits strong character and sportsmanship.

*NOTE: The eligibility for this award was based on outstanding achievement, sportsmanship and courage until 1984 when it was changed to the above eligibility.

HISTORY: J. Jervey Gantt graduated from the University of Florida and moved to Ocala in 1951. He became director of the Ocala Recreation Department (now Ocala Recreation & Parks) until he retired in 1980. Gantt was an avid tennis player who served as Secretary on the Executive Board of the Florida Tennis Association and was inducted into the organization’s Hall of Fame. He was instrumental in bringing tennis to the youth of Marion County. He was always encouraging children to get involved in sports including his own four children. His son, Jimmy, who died at the age of 17 of cystic fibrosis, played tennis.


History of recipients

  • 1967 Bill Colson, Jr.
  • 1969 Carol Colburn
  • 1970 Joe Gettys
  • 1971 Laurie Fleming
  • 1972 David Tandet
  • 1973 Maria Paris
  • 1974 Judy Groefer
  • 1975 Kevin Barnes
  • 1977 Cody Davis
  • 1979 Richie Cazin
  • 1980 Anthony Bourdreau
  • 1982 Grayson Wilcher
  • 1983 Joey Perry
  • 1984 Miro Cuculiza
  • 1985 Brett Eckelberg
  • 1986 Traci Allen
  • 1987 Jean Paul Eisenlohr
  • 1988 Scott Sevin
  • 1990 Jeffrey Phares
  • 1992 Evan Pinther
  • 1993 Lamar Wilson
  • 1994 Warren Weathington
  • 1995 Craig Arndt
  • 1996 Matthew Desena, Dylan White
  • 2000 Michael Arndt
  • 2002 Morgan Cooney
  • 2003 Brian Kuell
  • 2005 Rafael Mittag, Josh Simonetta-Lee
  • 2006 Timmy Berg
  • 2007 Allen Vinson
  • 2008 Brittany Barrett
  • 2010 Jason Furlong
  • 2011 Scott Plutt
  • 2012 W. Grant DeCampli
  • 2016 Carsten Balao
  • 2018 Caleb Domkowski

This award is presented to a coach who has made notable contributions in junior competitive tennis and has demonstrated leadership skills in such areas as instruction, writing, organization, and promotion of the game of tennis. Coaching local, state, and nationally ranked players who exhibit sportsmanship (exemplary conduct and character) as well as coaching USTA Florida team events should be considered.

Eligibility: Any coach involved in USTA Florida junior competitive programs who exemplifies qualities of devotion to the game while being an inspiration to others.


History of recipients

  • 1988 Rick Macci, Grenelefe
  • 1991 Barry Curley, Ponte Vedra
  • 1992 Maria Cercone, Treasure Island
  • 1993 Amre Sammakia, Orlando
  • 1994 Bill Clark, Cooper City
  • 1995 Linsley McMillion, Pensacola
  • 1996 Michael Kypriss, Miami
  • 1997 Ricardo Acuna, Jacksonville
  • 1998 Jorge Paris, Weston
  • 1999 Kevin Quay, Seminole
  • 2000 Derek Markey, Orlando
  • 2001 Pierre Arnold, Sunrise
  • 2003 Bill Clark, Cooper City
  • 2004 Don Petrine, Jr., Miami
  • 2005 Andy Brandi, Boca Raton
  • 2006 Nick Saviano, Davie
  • 2007 Maria Cercone, Seminole
  • 2009 Brian Gottfried, Ponte Vedra Beach
  • 2010 Nick Crowell, Tallahassee
  • 2011 Cary Cohenour, Sarasota
  • 2012 Rodney Harmon, Miramar
  • 2013 Eric Hechtman, Miami
  • 2014 Kevin Chow, Tampa
  • 2015 Jose Caballero, Boca Raton
  • 2018 Eleazar Magallan, Boca Raton

This award is based on distinguished and exemplary service over a period of time and contributions to officiating. The recipient is recognized for hard work, professionalism, technical ability and cooperative attitude.


History of recipients

  • 1993 Rollie Shea, Winter Park
  • 1994 Nancy Horowitz, Pembroke Pines
  • 1995 Bob Alexander, Boynton Beach
  • 1996 Mary Francis Giltz, Pompano Beach
  • 1997 Roger White, Belleair Beach
  • 1998 Linda Framnes, Plantation
  • 1999 Terry Logan, St. Petersburg
  • 2000 Janis Crawford, Gainesville
  • 2001 Carol Anderson, Jacksonville
  • 2002 Joe Tartaglino, Boca Raton
  • 2003 Bill Kelly, Valrico
  • 2004 Malcolm McGregor, Gainesville
  • 2005 Bob Booth, Jacksonville
  • 2006 Sandi Pardon, Miami
  • 2007 Karen Fountain, Oviedo
  • 2008 Tammy Childs, Casselberry
  • 2009 Terry Logan, St Petersburg
  • 2010 Tom Flaherty, Ormond Beach
  • 2011 Mary Jane McGregor, Gainesville
  • 2012 Pam Scudder, Lehigh Acres
  • 2013 Kimberly Bonk, Lutz
  • 2014 Kathy Barnard, Deland
  • 2015 Matt Fox, St. Petersburg

This award is presented to the tournament director who has demonstrated excellent qualities and expertise in all facets of tournament administration including: accommodations for players, draw and seeding procedures, court conditions, scheduling, and adherence to all tournament regulations.

Eligibility: A tournament director of any USTA Florida sanctioned tournament–Adult, Junior or Wheelchair. (Directors of tournaments on the National Junior Schedule and tournaments that receive staff assistance with player selection, scheduling, and overall tournament administration are excluded.) If the winner is a junior tournament director, the award will be presented as the Outstanding Bobby Curtis Junior Tournament Director. If the winner is an adult tournament director, the award will be presented as the Outstanding Al Mills Memorial Adult Tournament Director.

History: The junior award is named in honor of Bobby Curtis, known as “Mr. Junior Tennis,” who for over 30 years worked to improve junior competition throughout the state for all players. The adult award is named in the memory of Dr. Alfred Mills, whose many years of dedication and commitment to competitive tennis in Florida improved the game for all participants. Dr. Mills was a past president and longtime board member of USTA Florida.


History of recipients

  • 2016 Lowell Coffman – Bobby Curtis, Mike Curran – Al Mills
  • 2018 Lew Wolfe – Bobby Curtis/Al Mills

This award is given to an event which has shown excellent qualities in all facets of tournament administration including; accommodations for players, draw and seeding procedures, scheduling, and adherence to junior tournament regulations.

History: This award is named in honor of Bobby Curtis, known as “Mr. Junior Tennis”, who for over 30 years worked to improve junior competition throughout the state for all players.


History of recipients

  • 1975 National Girl’s 16’s Clay Court Championships, Orlando
  • 1976 Florida State Girl’s Hardcourt Championships, Gainesville
  • 1977 Florida State Boy’s Hardcourt Championships, Ocala
  • 1978 Winter Haven Jr Invitational, Winter Haven Tennis Ctr, Winter Haven
  • 1979 N. Florida Jr Championships, Tallahassee Parks & Rec Dept
  • 1980 Moore Park Jr Hard Courts, Moore Park Tennis Center, Miami
  • 1981 Carrolwood Jr Invitational, Carrolwood Village Golf & Tennis Club, Tampa
  • 1982 Suncoast Junior Tournament, Courtside Tennis Club, Venice
  • 1983 NE Florida Tennis Foundation Jr Grand Prix, Jacksonville
  • 1984 Quail Ridge Unranked Tournament, Quail Ridge Tennis Club, Boynton Beach
  • 1985 Coca-Cola Jr Invitational, City of Pensacola Rec Department
  • 1986 McDonald’s Junior Tennis Championships, Bolletieri Tennis Academy (Bradenton)
  • 1989 CFTC Kick-Off Satellite Tournament, Orlando
  • 1990 Youth Against Cancer Junior Championships, Edgewater Beach Resort (Panama City Beach)
  • 1991 Florida Open Championships, Landings Racquet Club, Ft Myers
  • 1992 Summer Jr Championships, Miami Airport Marriott Racquet Club, Miami
  • 1993 Adidas, Donnay, Bollettieri Invitational, Bollettieri Tennis Academy, Bradenton
  • 1994 Seminole Summer Satellite, Red Bug Park, Casselberry
  • 1995 Swiss Christmas Bowl, Cheval Country Club, Lutz
  • 1996 Food for Families, The Fountains Country Club, Lake Worth
  • 1997 Miami Shore Junior Classic, Miami Shores Country Club
  • 1998 Clayton Feig Memorial Championships, Sans Souci Tennis Ctr (North Miami)
  • 2000 Seminole Super Series, Red Bug Park, Casselberry
  • 2001 Jr Orange Bowl Intern’l Tennis Championships, Coral Gables
  • 2002 Arbor Greene Rookie Series, Arbor Greene Athletic Club, Tampa
  • 2003 Plantation Rookie Series, Frank Veltri Tennis Ctr, Plantation
  • 2004 First Coast Tennis Foundation Designated, Jacksonville
  • 2005 Linder Super Series, Beerman Family Tennis Center Lakeland
  • 2006 Clayton Feig Memorial Championships, Sans Souci Tennis Ctr, N. Miami
  • 2007 Serendipity Super Series, Serendipity Country Club, Sarasota
  • 2008 Challenger Tennis Fall Designated, Paul W. Maxwell Pk, Miramar
  • 2009 Harry Gilbert Super Series, Florida Tennis Center, Daytona Beach
  • 2010 David Strage Memorial Super Series, West Palm Beach
  • 2011 Seminole County Fall Super Series, Seminole County
  • 2012 Coral Springs Super Series, Coral Springs
  • 2013 Jaimes Tennis Super Series, Pembroke Pines
  • 2014 Midtown Athletic Club Level 6 Jr Championships, Weston
  • 2015 Rick Macci Masters Level 6, Boca Raton

This award is presented to the tournament which has shown excellent qualities in all facets of tournament administration including accommodations for players, draw and seeding procedures, court conditions, scheduling, and adherence to adult tournament regulations.

History: This award is named in memory of Dr. Alfred Mills, who’s many years of dedication and commitment to competitive tennis in Florida improved the game for all participants. Dr. Mills was a past president and longtime Board member of USTA Florida.


History of recipients

  • 1966 Florida State Junior Vets, Sr. & Sr. 55 Invitational Hard Court Championships, Ocala Recreation Department
  • 1967 Florida State Junior Vets, Sr. & Sr. 55 Invitational Hard Court Championships, Ocala Recreation Department
  • 1969 USLTA National Seniors (60) Men’s Hardcourt Championships, Miami Shores Country Club
  • 1973 Royal Palm Summer Classic, Miami
  • 1974 Bartow Girl’s Villa Invitational, Bartow Tennis Club
  • 1975 Dade County Men’s Championships, Continental Park Tennis Center
  • 1976 The Clearwater Sun Championships, Clearwater
  • 1977 Jacksonville Invitational, Jacksonville
  • 1978 Boca Raton Clay Court Championships, Boca West Racquet Club
  • 1979 USTA Men’s & Women’s 21 & Under Nat’l Clay Court Championships, NE Florida Tennis Foundation
  • 1981 Fourth Annual Vistana Tennis Classic
  • 1982 Citrus Bowl Invitational, Ricomar Bay Yacht Club
  • 1983 Woodmont Open Championships, Woodmont Country Club
  • 1984 Bay Point Adult Championships, Bay Point Yacht and Racquet Club
  • 1985 Paradise Island 4th Annual Adult Invitational, Paradise Island Golf & Tennis Ctr
  • 1988 Helen Drake Invitn’l Designated Tourn, Tops’l Beach & Racquet Club, Destin
  • 1989 Olympus Cup/Les Grandes Dames Tournament at Heathrow
  • 1990 Designated Summer Championships, PGA National Health and Racquet Club, Palm Beach Gardens
  • 1991 Florida State Championships, Racquet Club of Boca Raton
  • 1992 Island Senior Tournament, Treasure Island Yacht and Tennis Club
  • 1993 10th Annual Adult Classic, Paradise Island Golf and Tennis Club
  • 1994 Summer Championships, PGA Nat’l Health & Racquet Club, Palm Beach Gardns
  • 1995 Suncoast Senior Championships, Courtside Tennis Club, Venice
  • 1996 LesGrandes Dames Checket Cup, Tennis Club of Ft Lauderdale, Ft Lauderdale
  • 1997 Advanta Super Series, Hamlet Country Club, Delray Beach
  • 1998 Ike Macy Super Senior, Cape Coral Golf and Tennis Club, Cape Coral
  • 1999 Ralph C. Wilson, Jr., Invitational, Delray Beach Tennis Center, Delray Beach
  • 2000 Meadows Super Senior Classic, Meadows Country Club, Sarasota
  • 2001 Helen Drake Invitational, Tops’l Beach and Racquet Club, Destin
  • 2002 State Closed 40 & 60, Woodfield Country Club, Boca Raton
  • 2003 Super Senior Classic, The Club at Sterling Oaks, Naples
  • 2004 Hawk’s Landing Sr. Tournament, Hawk’s Landing Club, Plantation
  • 2005 Helen Drake Invitational, Tops’l Beach and Racquet Club, Destin
  • 2006 USTA Super Sr. Cat.II (ITF) Championship, Naples Tennis Club, Naples
  • 2007 Les Grande Dames, BallenIsles Country Club, Palm Beach Gardens
  • 2008 The Checket Cup, Lauderdale Tennis Club, Fort Lauderdale
  • 2009 USTA FL State NTRP Championships, Heathrow Country Club, Lake Mary
  • 2010 Oldsmar Women’s Cat II/ Les Grande Dames Spring Cup, E. Lake Woodland’s CC
  • 2011 West Cost Super Senior Cat II, ITF, Level 1, University Park
  • 2012 Jacksonville Clay Court Championships, Selva Marina Country Club
  • 2013 Helen Drake Invitational, Tops’l Beach and Racquet Club, Destin
  • 2014 Rosemary Beach Open, Racquet Club, Rosemary Beach
  • 2015 Gulf Harbor Yacht & Tennis Club One Day Doubles Tiebreak, S Fort Myers

This award is presented to a person(s) most deserving who through his/her efforts, willingness, cooperation, and participation worked for the betterment and furtherance of the USTA Florida League Tennis program.


History of recipients

  • 1989 Linda Stewart, Orlando
  • 1990 Rob Williams, Largo
  • 1991 Cliff Holler, Tallahassee
  • 1992 Ely Weaver (Tampa), Lauren Marr (Safety Harbor)
  • 1993 Tammy Layton (Mulberry), Trine Nielsen (Plantation), Dolly Morris, (Miami)
  • 1994 Mary Buff (Gainesville), Charles Beck (Tampa)
  • 1995 Ginger Ayres (Sarasota), Karen Reiten (Fort Myers)
  • 1996 Larry Jaben (Jacksonville), Peter Laker (Fort Myers), Judy Leather (Naples)
  • 1997 Frank and Sue Bordas (Tampa), Judy Murphy (Holiday)
  • 1998 Jane Olinsky (Hollywood), Kathy Leventhal (Hollywood), Jack Morse (Palm Beach Gardens), Dewey & Vivian Roberts (Ft Myers)
  • 1999 Jenny Jolinski, Orlando
  • Christine Shurtleff (Gainesville), Catherine Priest (Ocala)
  • 2000 Sharon McQueen (Punta Gorda), Paul & Sally Dock (Punta Gorda), Glynnie Wheeler (Lakeland)
  • 2001 Russ & Diane Marsh (Tallahassee), Mel McCarthy (Tallahassee), Jenise & Robert Whitmire (Orange Park)
  • 2002 Linda Huber (Punta Gorda), Bernie King (Tampa), Diana Waters (Pensacola)
  • 2003 Susie Bessire (Port Charlotte) Linda Frazier (Tallahassee), Carol Levin (Safety Harbor)
  • 2004 Joanne Collier (Mulberry), Linda Kleitch (Naples)
  • 2005 Ken Johnson (Loxahatchee), Melody Johnson (Winter Haven), Carl Weathington (Tallahassee)
  • 2006 Louvenia Armstrong (Ft Lauderdale), Maria Miro (Wilton Manors), Ruth Ann & Norm Ott (St Petersburg)
  • 2007 Linda Meehan (St. Petersburg)
  • 2008 Donna Kass (Miami)
  • 2009 Laura Toth (Vero Beach)
  • 2010 Jeanne Matthews (Tampa), Sylvie Roy (Tampa)
  • 2011 Gina Field, Tallahassee
  • 2013 Sandy Teter, Miami
  • 2014 Denean Sykes, Tallahassee
  • 2015 Barbara Jones, Brandon
*Award no longer offered.
Top