April 30th, 2015

Team Tennis Challenge Champs Crowned At Key Biscayne

Youth Tennis News Team Tennis Challenges

Champions were crowned in age divisions 10-18 when the Crandon Park Tennis Facility on Key Biscayne hosted a USTA Florida Team Tennis Challenge on April 25-26, 2015.

The event was “BYOT” (bring your own team), and teams did not need to have prior participation in a local league to participate. All players will receive a complimentary lunch on Saturday during the event.

Youth Tennis Foundation scholarship recipients were Jose Pereira and Sara Posada.

Winning and finalist teams:

10U Division Flight I

Doral Park Pro Team d. Coral Reef Advanced
Doral Park Roster: Elias Ray (captain), Mia Slama, Nika Milman, Valeria Ray, Simon Delgadillo
Coral Reef Roster: Kara Borromeo (captain), Julia Lares, Yubel Ubri, Alejandro Maya, Sofia Maya

[row] [column md=”6″]

[/column] [column md=”6″] [/column] [/row]
10U Flight Division II

Terminators d. Doral Park Girls
Terminators Roster: Mark Fleisher (captain), Michaela Landry, Max Fleisher, Lorena Luque, Cristina Valladares, Aldiyar Abzhan, Quentin Gabler
Doral Park Girls Roster: Massiel Montbrun (captain), Gloren Montbrun, Priscilla Puentes, Brenda Yoris, Kristina Puentes

[row] [column md=”6″]

[/column] [column md=”6″] [/column] [/row]

14-18 Novice Division

Matchpoint Hawks d. Coral Reef #1
MatchPoint Hawks Roster: Manny Fabian (captain), Monica Chavez, Katie Rodriguez, Brenda Adrian, Noella Parodi
Coral Reef #1 Roster: Lee Petitis (captain), Pierre Couto, Jason Lu, Anisa Singh, Nicole Fang, Meghana Varanasi, Nico Hidalgo

[row] [column md=”6″]

[/column] [column md=”6″] [/column] [/row]

11-14U Novice Division

East Coast Smashers d. TownGate Tennis
East Coach Smashers Roster: Emily Phillips (captain), Allison Turner, Andrea Turner, Charlie Phillips, Amani Ally
TownGate Tennis Roster: Juan Coutino (captain), Nicole Lastra, Rebecka Santos, Owen Wheleer, Jeevanesh Sathiaseeian

[row] [column md=”6″]

[/column] [column md=”6″] [/column] [/row]

11-14 Intermediate Division

Top Spinners d. Team 2 Pearl James
Top Spinners Roster: Eric Herold (captain), Cameron Herold, Alessandra Diamond, William Luque, Alexandra Von der Goltz, Carlos
Santamaria, Sergio Delgadillo
Team 2 Pearl James Roster: Pablo Lopez (captain), Rodrigo Nieto, Kayla Ventura, Julietta Menendez, Emily Chebanu, Matteo Cloetta

14-18U Intermediate Division

Spanish Power Tennis d. MatchPoint Hawks
Spanish Power Tennis Roster: Stephanie Theller (captain), Aleksa Marquez, Tina Smith, Gregorio Fernandez, Yago de la Calle, Sebastian
Sanchez
MatchPoint Hawks Roster: Manny Fabian (captain), Cory Harrington, Andrew Lazara, Sara Seivane, Mandisa Walle

[row] [column md=”6″]

[/column] [column md=”6″] [/column] [/row]

For more information about Team Tennis Challenges visit www.USTAFlorida.com/TeamTennisChallenges.

Views and opinions expressed by others does not reflect the views and opinions of USTA Florida or affiliated companies. By posting your comments you agree to accept our terms of use.

Top