The USTA National Campus played host to the 2019 Jr. National Doubles Championships from August 23-25 with several players from Florida winning or making the finals in their respective draws.

The top result was in the Girls 16’s where Natalie Block and Amber McGinnis were crowned champions with a 6-4, 6-3 win over Madeline Atway and Danielle Schoenly from the Midwest section.

The 2018 USTA Florida Male Jr. Player of the Year Logan Zapp along with his partner Jameson Corsillo reached the Boys 18’s main draw finals finishing 2nd overall to champions Blake Kasday and Alejandro Quiles from the Intermountain section.

Additional results can be seen below.

Boys 14’s:
Tristan Stringer (Florida) and Marko Mesarovic(Texas)  — Main Draw Finalists
Sammy Nieder and Abhishak Thorat — West Consolation Champions
Leo Dal Boni and Hunter Nussbaum — West Consolation Finalists
Miles Kennedy and Calvin Wellman — SW Consolation Finalists
Imani Beharry and Timothy Pleasant — South Consolation Champions
Max Mroz and Nicholas Rizzo — South Consolation Finalists

Girls 14’s:
Natalie Outcalt and Lilly Pleasant — Northwest Consolation Finalists
Alex Ackman and Aida Oviedo — North Consolation Finalists
Alyssa Novoa and Ava Sadaoui — Southeast Consolation Champions
Berklie Simmering and Melis Wiesinger — Southeast Consolation Finalists

Boys 16’s:
Jacob Lowen and Andrew Pereverzev  Main Draw Semi-Finalists

Girls 16’s:
Cecilia Alcobe-Garibay and Didi Bredberg Canizares — Main Draw Semi-finalists
Anna Babayan and Katarina Neff — West Consolation Finalists
Kassandra Di Staulo and Paige Herremans — Southwest Consolation Finalists
Jasmin Makela and Sophia Wang — North Consolation Champions

Boys 18’s:
Colin Tavares (Florida) and Quinn Snyder (Middle States) — Main Draw Semi-finalists
Gabriel Diaz and Alex Koussev — West Consolation Champions
Daniel Blackmon and Sebastian Bucarion — Southwest Consolation Finalists
Charlie Cowen and Diego Martinez — South Consolation Champions
Carsten Balao and Kahaka’ioikamalie Companion — South Consolation Finalists
Phillip Dell (Florida) and William Monihan (Eastern) — Southeast Consolation Champions

Girls 18’s:
D.J. Bennett and Sophia Fornaris — North Consolation Champions
Minorka Miranda and Maya Rulosuev — North Consolation Finalists
Emma Fernald and Anslee Long — West Consolation Champions
Paris Hudson and Anique Kattenberg — West Consolation Finalists
Finley Kalinic and Lena Kovacevic — South Consolation Champions
Olivia Jablonski (Florida) and Rose Pastoret (Midwest) — Southeast Consolation Champions
Kaheaokaleonahenahemaikalani Companion and Asia Raulerson — Southeast Consolation Finalists

For more information go to ustanationalcampus.com

Views and opinions expressed by others does not reflect the views and opinions of USTA Florida or affiliated companies. By posting your comments you agree to accept our terms of use.

Top