July 30th, 2014

4 Teams Win Championships at Central Florida Kids Team Tennis Challenge

General News Youth Tennis News Team Tennis Challenges

Teams from Altamonte Springs, Jacksonville, Orlando, and Seminole County were crowned champions at the Central Florida Kids Team Tennis Challenge, presented by Wilson Racquet Sports, and hosted by Sanlando Park in Altamonte Springs on July 26-27, 2014.

The two-day tournament featured youth competing in team divisions of 14-18U Advanced and Intermediate, 12-14U Intermediate, and 10U Advanced. All age 12- to 18-and-under intermediate/advanced teams featured a minimum of two boys and two girls. 10-and-under advanced and all novice teams are gender-blind with a minimum of four players and a maximum of eight players.

The event featured 91 players on 19 teams competing in the four divisions.

Wilson Spin Effect Demo Days were also featured, where kids and parents could try Wilson’s Spin Effect Technology that allows players of all levels to produce significantly more spin without changing their swing — including two inches more net clearance, and 12 inches more margin of error.

The Youth Tennis Foundation Kelly Scholarship winner for the event was Haley Bushman of Jacksonville.

Here are the championship and finalist teams:

14U-18U Advanced Winner: Topspinners, Jacksonville
Captain: Kelli Bushman
Players: Haley Bushman, Kayla Vaughan, Kenneth Welch, Andrew Keck

14U-18U Advanced Finalist: Treasure Bay Pirates, Treasure Bay
Captain: Phil Girardi
Players: Cooper Walters, Cole Walters, Anna Olsen, Alexa Sharbaugh, Dunja Kisin

14U-18U Advance-Topspinners Winner

The 14U-18U Advanced champion Topspinners from Jacksonville

14U-18U Advance Treasure Bay Pirates Finalists

The 14U-18U Advanced finalist Treasure Bay Pirates from Treasure Bay

14U-18U Intermediate Winner: Laser Sharks, Orlando
Coach: Jeanne Earp
Players: Chandler Earp, Courtney Earp, Duy Nghiem, Duylan Nghiem

14U-18U Intermediate Finalist: Merritt Island Aces, Merritt Island
Players: Pierce Moyers, Jennifer Shuntich, Andrea Davidson, Nicholas Davidson, Nick Stallone

The 14U-18U Intermediate champion Laser Sharks from Orlando

The 14U-18U Intermediate champion Laser Sharks from Orlando

The 14U-18U Intermediate finalist Merritt Island Aces from Merritt Island

The 14U-18U Intermediate finalist Merritt Island Aces from Merritt Island

12U-14U Intermediate Winner: Seminole Aces, Seminole County
Captain: Kiran Tipirneni
Players: Ashna Tipirneni, Jilliam Niemann, Davina Sisouphanouvong, Malida Sisouphanouvong, Vathana Kanya, Jordan Tatang, Miguel Sanchez

12U-14U Intermediate Finalist: Sonic Services, Jacksonville
Captain: Christi Allen
Players: Colby Allen, Stephen Jones, Caroline Pickering, Britney Vu

The 12U-14U Intermediate champion Seminole Aces from Seminole County

The 12U-14U Intermediate champion Seminole Aces from Seminole County

The 12U-14U Intermediate finalist Sonic Services from Jacksonville

The 12U-14U Intermediate finalist Sonic Services from Jacksonville

10U Advanced Winner: Sanlando-1, Altamonte Springs
Coach: John Sanders
Players: Taylor Graham, Jade White, Parker Munjed, Emma Bookspan, Mikerlaneg Guerrelus

10U Advanced Finalist: Port Orange Smash, Port Orange
Coach: Rita Gladstone
Players: Hayden Ensminger, Joshua Belitz, Gian Corbin, Tessa Carlisi, Carmella Carlisi, Chhavi Goyal

For more info on USTA Florida Team Tennis Challenge events for kids or to find upcoming events visit our Team Tennis Challenges page.

Top